DORUČENIE ZDARMA OD 60€

Melatonín gummies 60 kapsúl

Kód: 204
Neohodnotené
12,50 € 10,42 € bez DPH
Skladom (5 ks)
Môžeme doručiť do:
3.6.2024

Výživový doplnok v podobe želatínových cukríkov obsahujúcich 60 mg melatonínu ponúka veľa zdravotných benefitov. Najznámejším z jeho účinkov je regulácia spánkových rytmov. Podporuje celkovú dobu spánku, jeho kvalitu a rýchlejšie zaspávanie. Tiež pomáha upravovať posunutú dobu spánku „jet lag“. Štúdie ukázali pozitívny vplyv aj na spánkový cyklus nevidiacich ľudí, kde melatonín pomáha pri napodobňovaní fyziologickej funkcie prirodzene sa tvoriaceho melatonínu.

Detailné informácie

Garancia kvality
Garancia kvality
Kvalitné produkty európskej výroby
Cez 3000 výdajných miest
po celom Slovensku
Doručenie do 48 hodín
Doručenie do 48 hodín
na akúkoľvek adresu

Podrobný popis

Je silným antioxidantom, pohlcuje v tele voľné radikály vznikajúce pri oxidačnom strese, no súčasne aktivuje aj iné prirodzene sa tvoriace antioxidanty v našom tele. Podporuje imunitný systém, chráni srdce a cievy, znižuje krvný tlak, reguluje množstvo kortizolu v tele, pomáha znižovať riziko depresie a tiež má silné protizápalové účinky.

Navyše boli potvrdené jeho veľmi priaznivé účinky na tráviaci systém, kde sa prirodzene tvorí až v 500-násobne vyššom množstve ako v mozgu. Patrí k hlavným komunikačným molekulám črevného systému, chráni sliznicu žalúdka a podporuje jej zdravie a hojenie pri vzniku vredov, áft a zápalov. Bráni refluxu, ktorý môže byť spôsobený nedostatkom melatonínu a prejavuje sa hlavne v noci, reguluje peristaltiku, znižuje riziko vzniku žlčových kameňov, podporuje vylučovanie pankreatických enzýmov a liečbu chronickej pankreatitídy. Navyše, bol zaradený k účinným liekom pri zmierňovaní príznakov u pacientov trpiacich syndrómom dráždivého čreva (Irritable bowel syndrome). Tiež podporuje liečbu rakoviny vďaka spomaľovaniu rozmnožovania nádorových buniek.

Informácie

Odporúčané dávkovanie: 1 gumený želé cukrík denne tesne pred spaním

Zloženie: glukózový sirup, cukor, jedla želatína (bravčová), regulátor kyslosti: kyselina citrónová, arómy, farbivo: rastlinné uhlie, konzervačná látka: sorban draselný, repkový olej, melatonín. Výrobok môže obsahovať glutén.

Skladovanie: Skladujte v suchu pri izbovej teplote, mimo dosahu malých detí. Chráňte pred teplom a priamym slnečným žiarením.

Upozornenie: ustanovená odporúčaná denná dávka sa nesmie presiahnuť. Nepoužívať
v prípade precitlivenosti na niektorú z obsiahnutých zložiek. Výrobok nie je vhodný pre
deti do 3 rokov, tehotné a dojčiace ženy. Výživové doplnky sa nesmú používať ako
náhrada rozmanitej stravy – nezabúdajte na pestrú a vyváženú stravu a zdravý životný
štýl.

Spotreba

Podľa údajov uvedených na obale.

Väčšina z nás pozná melatonín pod názvom hormón spánku. V tomto článku by sme vám chceli priblížiť jeho funkcie v našom tele a jeho vplyv na imunitu a naše celkové zdravie.

Melatonín je hormón, ktorý sa uvoľňuje v mozgu a pomáha s načasovaním našich vnútorných hodín, teda spánku a bdelosti. U novonarodených detí sa melatonín začne uvoľňovať už v treťom mesiaci. Počas života sa časy najvyššej intenzity uvoľneného melatonínu menia, čo vedie k rôznym časom nám prirodzeným pre spánok a prebúdzanie. Zistilo sa, že niektoré osoby produkujú počas života výrazne menej melatonínu ako iné, čo môže mať vplyv na rýchlejšie starnutie, všeobecné zhoršenie kognitívnych, psychologických a sociálnych funkcií a na poruchy spánku. Množstvo vylúčeného melatonínu tiež súhlasí s dennými a sezónnymi zmenami v našom imunitnom systéme a tým dokazuje, že hrá dôležitú úlohy pri regulácií imunity.

Čo je imunita a ako funguje?

Ak naša imunita funguje správne, telo sa vie samo obrániť voči patogénom a tak zabrániť rôznym chorobám. Imunitný systém je základný mechanizmus na udržovanie homeostázy, teda stavu normálnej funkcie organizmu, kedy nie je narušovaný žiadnymi zmenami z vonkajšieho prostredia. Imunitný systém je tvorený rôznymi bunkami, molekulami a lymfatickými orgánmi. Ide hlavne o biele krvinky, špecifické antigénne receptory na povrchu T a B buniek, thymus a kostnú dreň, kde sa tieto bunky tvoria.

Na dosiahnutie homeostázy používajú živé organizmy prirodzené cirkadiánne hodiny (cirkadiánny rytmus). Tie pomáhajú telu pripraviť sa na zmenu svetla a tmy, teda fungujú na základe striedania dňa a noci. Ak sú tieto rytmy v súlade s vonkajšími zmenami, naše orgány fungujú lepšie, máme lepšiu náladu a náš imunitný systém je odolnejší voči rôznym chorobám.

kfl blog melatonin imunita

Ako s tým súvisí melatonín?

Keď nám dopadne svetelný lúč na sietnicu oka, nervy túto informáciu prenesú do mozgu. V epifýze sa na základe tejto informácie vylúči malé množstvo melatonínu, ktorý sa prichytí na svoje receptory v suprachiazmatickom jadre. Tam zabraňuje svojej ďalšej produkcii. Za tmy sa však melatonín vylučuje vo veľkých množstvách, pretože nie je ničím blokovaný.

Vďaka bohatému rozmiestneniu jeho receptorov po celom tele vplýva na mnoho funkcií v organizme. Naštartúva imunitný systém, pozitívne vplýva na vývoj reprodukčných orgánov, zlepšuje plodnosť, ovplyvňuje pamäť a učenie a tiež má antioxidačné účinky.

Štúdie ukázali, že doplnky melatonínu môžu zmierniť príznaky jet lagu pri letoch na dlhé vzdialenosti. Tiež je odporúčaný pre pacientov s poruchou oneskorenej fázy spánku a bdenia, pri niektorých problémoch so spánkom u detí alebo pri úzkosti pred a po operácií (1).

kfl blog melatonin imunita

Nevidiaci pacienti a melatonín

U osôb, ktoré sú úplne nevidomé sa často vyskytuje porucha 24-hodinového spánkového cyklu. Keďže nedokážu prirodzene prijímať svetelné signály dôležité pre prirodzený denný rytmus, ich telo síce nasleduje 24 hodinový cyklus, no spánkové hodiny sa neustále posúvajú. Tieto osoby si nedokážu svoj cirkadiánny rytmus napraviť prirodzene sami, ako by to bolo možné u vidiacich ľudí. Prirodzená tvorba melatonínu pri tomto ochorení môže byť príliš nízka, alebo naopak príliš vysoká, pričom obe situácie môžu viesť k problémom. Práve hormón melatonín podávaný ako súčasť liečby sa preukázal ako účinný u nevidomých pacientov. U vidiacich pacientov trpiacich rovnakou poruchou sa melatonín taktiež využíva pri liečbe, ale zvyčajne nie ako jediná liečba.

Zdroje:
https://zdravoteka.sk/magazin/cirkadianny-rytmus-poruchy-spanku-16-potravin-pomozu-zaspat/
https://rarediseases.org/rare-diseases/non-24-hour-sleep-wake-disorder/
https://fitnessrevolution.sk/cirkadianny-rytmus/#Co_sa_stane_ked_je_cirkadianny_rytmus_naruseny
(1) https://www.nccih.nih.gov/health/melatonin-what-you-need-to-know